מיקום מטפל ברשפון ובתל אביב

פסיכולוג ילדים

לא פעם, ילדינו סובלים מקשיים רגשיים ואנו כהורים חשים כי יש צורך בהתערבות חיצונית של איש מקצוע. התקפי זעם, בעיות התנהגות, קשיים חברתיים, הסתגרות והתבודדות הם רק חלק מהמצבים המעוררים דאגה אצל הורים וישנה חשיבות רבה להתערבות מוקדמת כאשר עולה חשד לדבר מה שאינו כשורה. לעיתים זו תחושת בטן שמשהו "לא בסדר" ולעיתים זה דיווח מבית הספר על קשיים רגשיים. במקרים כאלו חשוב לפנות להתייעצות וברור אצל פסיכולוג ילדים ובחינת הדרך המתאימה לטיפול. בין אלו יכולים להיות- אבחון פסיכולוגי, הדרכת הורים וטיפול פסיכולוגי.

מיהו פסיכולוג ילדים?

פסיכולוג ילדים הוא פסיכולוג קליני המתמחה באיבחון ובטיפול של ילדים ובעבודה עם הוריהם. במהלך ההכשרה של פסיכולוג ילדים ישנה היכרות מעמיקה עם תיאוריות התפתחותיות שונות, למידה מעמיקה של התפתחות קוגניטיבית, חברתית ורגשית מה שמאפשר לפסיכולוג הילדים להבין את הילד ברבדים שונים. בנוסף, עובר פסיכולוג הילדים הכשרות פרקטיות במגוון מרפאות ובתי חולים פסיכיאטריים ונחשף למגוון רחב של ילדים עם מצבים רגשיים שונים ובשלבי התפחות שונים. היכולת ליצור קשר עם ילדים, לבנות אמון עם הילד ולדבר בשפתם הן יכולות להן נדרש פסיכולוג הילדים. באמצעות משחק, חומרי יצירה, משחקי תפקידים ודימיון וכן באמצעות שיחה, יוצר הפסיכולוג קשר עם הילד ועושה את ההתערבות הטיפולית הנדרשת. במרבית המקרים טיפול פסיכולוגי בילד כולל בתוכו הדרכת הורים וקשר עם צוות בית הספר וגורמים מטפלים אחרים. זאת מתוך ההבנה כי הילד המתפתח בא במגע עם מספר גורמים משמעותיים ודרך ההתערבות היעילה תכלול לעיתים התערבות במספר מוקדים.

פסיכולוג ילדים ירון פלדמן

ירון פלדמן הוא פסיכולוג ילדים קליני מומחה ומנוסה, שצבר ניסיון מוצלח ועשיר, בהבנת עולמו של הילד וקשייו. למתבונן מהצד, תקופת הילדות יכולה להראות לעיתים קרובות כזו המאופיינת כנטולת דאגות וקשיים. יחד עם זאת, עבור הילד המתפתח והלומד על העולם סביבו, יכולה להיות זו גם חוויה מאתגרת המלווה בקשיים. עולמו של הילד המתפתח ולומד על העולם סביבו עשוי להיות מורכב. טיפול נפשי לילדים עשוי לסייע להם בהתמודדות עם קשיי הגיל, לפתח מיומנויות וכלים מותאמים ולסייע להורים בהבנת ילדם.

פסיכולוג ילדים – טיפול לגיל הרך

פסיכולוג ילדים – טיפול לגיל הרך

פסיכולוג ילדים מומחה מסייע לילדים בטיפול ובאבחון של קשיים ובפיתוח מיומנויות מותאמות:

  • טיפול פסיכולוגי – טיפול פסיכולוגי לילדים מתבסס על ברוב המקרים על עיקרון הטיפול במשחק. המשחק מהווה כלי עיקרי בטיפול ילדים משום שזו שפתם של הילדים. בשלבי ההתפתחות, לעיתים ילד מתקשה בהתבטאות מילולית, ולכן באמצעות המשחק הוא יכול לבטא רצונות, מחשבות, תחושות ורגשות. בטיפול נוצר מרחב משחקי משותף ובטוח שבו הילד מביע את עצמו, מעבד את תחושותיו, רגשותיו וקשייו הפנימיים ומפתח מיומנויות רגשיות בנוכחות של מבוגר מיומן ואמפטי. 
  • אבחון פסיכולוגי – אבחון פסיכולוגי מתבצע על ידי פסיכולוג קליני והוא נועד לספק תמונת מצב מקיפה על יכולותיו הקוגניטיביות והרגשיות של הילד. האבחונים מאפשרים הצצה אל עולמו הפנימי של הילד, על דרכי חשיבתו, התכנים בהם הוא עסוק והרגשות המרכזיים בעולמו. כך יכול הפסיכולוג המומחה להתאים תכנית טיפול פסיכולוגי או תכנית דידקטית מותאמת.

הדרכת הורים

במהלך ההדרכה נפגש פסיכולוג ילדים קליני מומחה עם שני ההורים כדי ליצור תמונת מצב קלינית כוללנית ומקיפה על הילד, מתקופת ההיריון והלידה עד לגילו הנוכחי, תוך מתן דגש על תפקוד כללי, התפתחות פיזית ורגשית, יכולות קוגניטיביות, יכולות חברתיות (יחסים עם קבוצת השווים והיחסים במשפחה בין הילד להורים ולאחים) ומיומנויות לימודיות. הדיווח מאפשר לפסיכולוג להבין בצורה מקיפה יותר את עולמו הפנימי של הילד ולהמשיך בתהליך האבחון והטיפול באופן המותאם לו ביותר. בנוסף, ישנה הבנה של הסביבה הנוכחית של הילד, הדינמיקה המשפחתית והתפקיד של אותו הילד במשפחה. לאחר מכן, הפסיכולוג ימשיך ללוות את ההורים במהלך הטיפול מול הילד ויסייע להציב גבולות ברורים מחד, ומאידך להבין את עולמו הרגשי של הילד ולזהות ולספק את צרכיו הספציפיים גם בתקופה שבו הוא אינו מסוגל להביע את עצמו באופן מילולי.

פסיכולוג ילדים

צור קשר

    קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
    Call
    Mail